• City. Woman. Bicycle
Remaining Time 1 days

Pınar Pinzuti

Pınar Pinzuti

Merhaba, ben Pınar Pinzuti, 1979 İzmir doğumluyum. Lise öğrenimimi BAL’da, üniversite öğrenimimi Ankara Üniversite ve ardından Heidenheim Berufsakademie’de tamamladım.

Bisiklet Hayatının Neresinde?

Her yerinde. Bisiklet benim hobim, mesleğim ve günlük hayatımın vazgeçilmez ulaşım aracı. Günlük hayatta tüm ulaşımımı bisiklet (ve topluma taşıma) ile sağlıyorum, Milano merkezli Bikenomist şirketinde bisiklet turizmi projeleri sorumlusu olarak çalışıyorum, bisikletli ulaşım ve bisiklet turizmi üzerine çeşitli dergi ve gazetelerde makale yayınlıyorum ayrıca tatillerimde bisikletle farklı ülkelerde bisiklet turları yapıyorum.

Bisiklet Aktivizm Nedir?

Bisiklet aktivizmi bence genel anlamdaki aktivizmden farklı değil. Toplumsal ve politik değişiklik meydana getirmek için kasıtlı bir biçimde yapılan eylemler bütünü diyebiliriz.

Ayrıca, benim için aktivizm doğruluğuna inandığım bir şeyin çevremdekiler tarafından da fark edilmesini sağlamak üzere onların dikkatini çekecek şeyler yapmak demek. Bisiklet, dünyanın en masum ulaşım aracıdır. Bisiklete binen kişi sadece kendine değil çevresindeki insanlara faydalı olur ve hatta ülkesinin ekonomisine bile katkıda bulunur.  Bisiklet konusundaki çabalarımın nedeni, dünyanın gelişmiş ülkelerinin bisikleti bir ulaşım aracı olarak tanımaları ve kullanımının yaygınlaşması için gerekli yatırımları yapmaları. 

Velo-city Nijmegen – 15 Haziran 2017

Velo-City Conference, dünyanın en önemli bisiklet zirvesi ve 2017 yılında Hollanda’nın Nijmegen kentine konferansın Cycling and Gender oturumuna Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu anlatmak için davet edildik.

2013 yılında İzmir’de başlayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu nasıl bu kadar hızlı bir şekilde dünyaya yayıldı?

Turun hedefi kadınların sokaklarda güvenli bir şekilde bisikletli ulaşımını sağlaması. Mesaj ve amaç çok net.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna ilk günden itibaren yabancı ve yerli basın yer verdi. Tur hakkında yapılan haberler, özel dosyalar, röportajlar daha çok kişiye ulaşmamızı sağladı.

Her yıl turun düzenlendiği şehir ve katılımcı kadın sayısı artarak devam ediyor. Dolayısıyla, bisikleti günlük hayatında ulaşım aracı olarak kullanan kişi sayısı da. En önemlisi de bu.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Başarılı Olmasının Nedeni Nedir?

Başarılı olmasının en büyük nedeni samimi, gönüllü ve bağımsız olması. Erişilebilir bir etkinlik; katılımcıların kayıt olmasına, ücret ödemesine gerek yok. Etkinlik buluşma noktasında bisikletleri ile gelmeleri yeterli.

X